Wywiad Dagmary Szulce dla Rzeczpospolitej

Data publikacji: 3 lutego, 2018

Podczas pobytu w Polsce Dagmara Szulce – managing director IAA Global udzieliła wywiadu dziennikowi Rzeczpospolita. „Angażować, a nie sprzedawać” – rozmawiała Magdalena Lemańska. 

Rz: Google stara się wymusić na rynku lepszą jakość reklam internetowych, wprowadzając do swojej przeglądarki Chrome blokady najbardziej uciążliwych dla odbiorców formatów. Jak pani to skomentuje?

Dagmara Szulce: Tak naprawdę to pomoże branży, która powinna przede wszystkim myśleć dziś o tym, czego oczekuje od niej konsument. To niezmienna zasada. Zmienia się jednak sposób, w jaki nawiązuje się z ludźmi kontakt poprzez reklamę – kiedyś reklamy były do nich nadawane, dziś mają ich angażować. Każdy przewodnik, który pokazuje branży, jak w takim świecie działać, to pomocne narzędzie dla marketerów.

To taki branżowy paradoks: z jednej strony mówimy o sektorze bardzo kreatywnym i wyrafinowanym, z drugiej strony – w Polsce wciąż wiele reklam jest bardzo siermiężnych.

Rynek staje się coraz bardziej konkurencyjny i musimy przyciągać do branży talenty, by móc wciąż podnosić sobie poprzeczkę w zakresie kreacji kampanii reklamowych. O tym jest festiwal reklamowy Cannes Lions. Kiedy branża wreszcie odejdzie od sprzedawania reklamami produktów do sprzedawania ludziom angażujących ich doświadczeń, ważne będzie wykorzystywanie przy tym prac tworzonych przez architektów, designerów, artystów. Sukces odniosą te agencje i ci marketerzy, którzy zmienią swój model biznesowy z myślą o zmieniających się potrzebach odbiorców i będą angażować do współpracy coraz więcej naprawdę kreatywnych twórców. Kiedyś kierowało się kampanie reklamowe do określonej grupy demograficznej, dziś – do grup socjograficznych, bazując na ludzkich pasjach. Komunikuje się z nimi, angażując emocjonalnie. Coca-Cola nie działa już dziś reklamowo w sektorze napojów, tylko „sprzedaje” szczęście, Apple to nie biznes komputerowy, tylko kreatywny, Victoria’s Secret to nie biznes bieliźniany, tylko uwodzenie. Każdy, kto chce dziś wygrać na reklamowym rynku, musi umieć zidentyfikować emocję, z którą chce się identyfikować – to od razu odróżni taką markę od innych.

Rz: Co myśli pani o planach zlikwidowania reklam piwa w Polsce? Jakie to rozwiązanie na tle innych krajów świata?

Dagmara Szulce: To nie jest norma na świecie, znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby podniesienie granicy wieku osobom, które mogą piwo kupić, np. od 21. roku życia i bezwzględne respektowanie tego prawa. Tak, jak działa to w USA.

Link do artykułu: Angażować , a nie sprzedawać

Z Dagmarą Szulce, managing director IAA Global, rozmawiała Magdalena Lemańska.

Rzeczpospolita
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone