Wspieramy kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich.

Data publikacji: 9 września, 2020

IAA Polska dołącza do 700 organizacji popierających kandydatkę społeczną.

Dobiega końca kadencja obecnego Rzecznika Praw Obywatelskich dr. hab. Adama Bodnara. Nowego wybierze Sejm za zgodą Senatu, nie oznacza to jednak, że obywatele nie mają wpływu na ten wybór. Podobnie jak 2015r., organizacje pozarządowe wysuwają swojego kandydata – Zuzannę Rudzińską-Bluszcz. 

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz jest prawniczką i radczynią prawną, która pracowała również jako adwokatka. Od ponad 10 lat, występuje w imieniu RPO, także samodzielnie, w obronie praw osób starszych, z niepełnosprawnościami, dzieci. Walczy o środowisko naturalne i wolność słowa. Często reprezentuje jednostki pro publico bono.

Jak mówi sama kandydatka: “Rola Rzecznika Praw Obywatelskich wymaga łączenia dwóch perspektyw. Z jednej strony – przypomina często pracę na ostrym dyżurze, wymaga reakcji natychmiast, w konkretnych sprawach ludzi, którym dzieje się krzywda. Z drugiej jednak – rolą rzecznika jest patrzeć daleko w przód, daleko poza perspektywę dziś czy jutro. Widzieć wyzwania, które będą wpływać na przyszłość Polski i prawa obywatelskie w kolejnych 10 czy 20 latach. Świat zmienia się błyskawicznie, wraz z nim trendy społeczne, natura, technologie – wszystko to niesie dla instytucji państwa obowiązek ciągłego dostosowywania systemu do tego, by jak najlepiej służył obywatelom, chronił ich i tworzył dobre warunki do życia. Rolą RPO jest stać na straży, by w tym systemie nigdy nie zapomniano o podstawowych prawach jednostki.”

Wierzymy, że Zuzanna Rudzińska-Bluszcz nie tylko zagwarantuje kontynuację działań poprzednika, lecz także zadba o zachowanie niezależności i transparentności tego ważnego urzędu, że będzie udzielała realnego wsparcia wszystkim obywatelkom i obywatelom oraz pozostanie na straży praworządności. Dlatego popieramy jej kandydaturę.

Więcej informacji o kandydatce można znaleźć tu.

 Poniżej podziękowania od kandydatki, skierowane do wszystkich organizacji, które ją poparły.